Úschova kupní ceny - bezpečí na prvním místě
Poslední dobou v médiích rezonuje kauza paní advokátky Heleny Sukové a její zpronevěra v rámci advokátních úschov. Tak jako u každé kauzy, nejdůležitější je to pořádně rozmáznout a pokud možno, poplivat všechny, kteří by mohli mít s tímto lumpem cokoliv společného.
Všichni víme, že řešila-li by se v článku fakta, článek by zkrátka nebyl čteným. Výsledkem pak je článek na CNN Prima News v duchu – „něco se stalo, je to sice špatné, ale bacha na všechny ty podvodné realitní kanceláře a spekulanty s byty“.
Tímto nechci paní advokátku nikterak obhajovat, to chraň Bůh. Bohužel se v tomto případě sešla celá řada nešťastných okolností a pochybení z různých stran. Důsledkem jsou pak jen oči pro pláč podvedených klientů.
Říkám si však, člověk se může zedřít z kůže, utratit majlant za propagaci či získat tisíce referencí za vše dobré, kdy se klientům doslova tahaly trny z pat. Stejně se najde pisálek, který pro čtivost vlastního článku podráží nohy i těm, kteří s touto kauzou nemají pranic co dočinění.
Proč tedy vůbec peníze uschovávat? Odpověď je jednoduchá.
Asi bych jako prodávající nechtěl převádět vlastnictví své nemovitosti dříve, než dostanu zaplaceno. Jako kupující bych zase nechtěl zaplatit dříve, než bude stoprocentně jisté, že katastrální úřad převede vlastnictví nemovitosti na mě. Úschova kupní ceny je tudíž nejlepším řešením pro klid obou stran. Optimálně odděleně od vlastních finančních prostředků uschovatele.
Reálně tedy, jakým způsobem docílit stoprocentní garance u úschovy kupní ceny?
Nabízí se zpravidla tři varianty úschovy. Notářská, bankovní a advokátní. Úschovu u realitní kanceláře záměrně úschovou nenazývám. Bohužel u všech v minulosti došlo ke zpronevěrám. Jeden by řekl, banka je banka. Ovšem při vzpomínce na Sberbank a ty desítky miliard, které už nikdo nevrátí, nelze ani u bankovní úschovy hovořit o stoprocentní jistotě. Navíc ani jich se kauzy o zpronevěrách nevyhnuly. Problém ovšem je, že všechny tyto varianty, bohužel, ovládá konkrétní jednotlivec, který stiskne pomyslné červené tlačítko a ten je tím nejslabším článkem v celém systému.
Pomůže pojištění? Pro pochybení ano, pro úmyslnou zpronevěru však nikoliv.
Jak z toho ven? V eDO reality využíváme úschovu advokátní, ovšem s vícečetnou ochranou:
- V prvé řadě se bavme o renomovaném uschovateli. Arrows advokátní kancelář, jakožto držitel prestižního ocenění Právnická firma roku v každém z posledních 7 let, je dobrou vizitkou a zárukou.
- Dodržování pravidel elektronické evidence úschov, kde jsou pod jasně danou číselnou řadou evidovány všechny úschovy a hlášeny na Českou advokátní komoru veškerá převzetí a vyplacení peněz, je naprostá samozřejmost.
- Arrows však zavedla u svých úschov i něco navíc. Prostřednictvím aplikace mojeuschova.cz nabízí svým klientům možnost on-line nahlížení na své prostředky v reálném čase na účtu advokátní úschovy v bance. Dalším bezpečnostním prvkem je interní pravidlo Arrows – tzv. kontrola čtyř očí, kdy jeden advokát úschovu zadává a jiný provádí kontrolu. Pro jakékoliv nechtěné pochybení je navíc advokátní kancelář pojištěna až do výše 500mil Kč.
Sečteno podtrženo, z pozice realitní kanceláře jsme udělali maximum pro bezpečí finančních prostředků svých klientů. Pro nás je bezpečí a garance vždy na prvním místě. Jste-li však jiného názoru, individuálně se lze dohodnout prakticky na kterékoliv variantě, která zaručí oběma stranám očekávanou záruku a klidné spaní.