Kdy ceny nemovitostí narazí na svůj strop?
Ceny domů a bytů stoupají v ČR dvakrát rychleji než v EU! V kategorii meziročního růstu cen domů a bytů jsme na šesté nejvyšší příčce v EU. Eurozóna jako celek, zvedla ceny nemovitostí průměrně o 4,2%. V prvním čtvrtletí byl u nás dokonce meziroční růst cen nemovitostí druhý nejvyšší!
Kdy se toto zastaví?
Přijde další krize?
Mám svoji nemovitost raději rychle prodat?
Mám kupovat nyní nebo raději počkat, až ceny spadnou?
Podobné otázky mi za poslední dobu kladlo mnoho klientů a přátel.
Jednoznačnou odpověď nemám. Toto bohužel nikdo neví. Co ale můžeme, je definovat, proč se to či ono děje.
Důvody pro růst cen nemovitostí jsou asi trojí:
- Pomalá legislativa pro stavební povolení, stále se u nás staví málo nových bytů. Lidi chtějí kupovat nemovitosti, nabídka je velmi malá, majitelé nemovitostí toto vědí a logicky tlačí ceny nemovitostí nahoru.
- Ekonomika stále roste, obecně se máme velmi dobře, lidé mají tendenci méně spořit a více utrácet. Z pohledu bydlení máme náladu kupovat nemovitosti do svého vlastnictví.
- Po stránce financování máme stále dostupné hypotéky, nízké úrokové sazby. Každému, kdo má alespoň trochu stabilní výplatu a trochu hotovosti, banky rády půjčí.
Pojďme se tedy zamyslet nad tím, co může růst cen ovlivnit:
Více bytů v nabídce ze dne na den nebude. Legislativa se jen tak nezmění. Zde změnu nečekejme.
Daleko pravděpodobnější je, že větší vliv na zpomalení růstu cen nemovitostí nebo jejich pád může mít právě ekonomika. Přijde další krize? Kdy? Přesnou odpověď taky nemám. Ale opět se pojďme podívat na různé indicie:
- Velké automobilky začínají šetřit
- Banky tvrdí, že tak levné peníze, jako mají dnes, již dlouho mít nebudou
- Z makroekonomického pohledu lze říct, že Německo, Velká Británie i USA míří do recese, Čínská ekonomika taky ztrácí
- Nejistota kolem brexitu, obchodní válka mezi USA a Čínou, konflikt v Sýrii
Z mého pohledu však důvod k přehnané panice není. Za dvacet let, co se v realitní a finanční branži pohybuji, jsem mnohé krize zažil. Proto dočasné zpomalení růstu ekonomiky na nulu je na kilometry vzdálené kolapsu z roku 2008 či pádu technologických akcií v roce 2000.
Má smysl čekat na krizi?
- Očima prodávajícího - spíše lze očekávat mírnější růst cen či stagnace. Proto pokud zvažujete prodej nemovitosti, asi bych moc neváhal.
- Očima kupujícího - logické by bylo vyčkat na drobnou korekci cen. Nabízí se ale jiná otázka k zamyšlení: Je období krize tím ideálním obdobím k nákupu? Z vlastních zdrojů asi ano. Ale z pohledu hypotéky? Jak ovlivní vaše rozhodnutí všudypřítomné obavy a strach v práci, nejistota, snižování platů, vyšší nezaměstnanost... Odpověď nechám na vás.
Co říct závěrem?
Dívejme se na dnešní dobu střízlivě. Buďme opatrní s přehnaným zadlužováním. Nebude na škodu trochu šetřit. Mějme na paměti, že tak dobře, jako se máme nyní, se mít za pár měsíců už nemusíme...