Dobrá zpráva: Vystěhování problémových nájemníků bude jednodušší
Co bych v tomto roce vybral za jeden z nejlepších počinů v realitní oblasti? Vládní návrh, který zjednodušuje a zrychluje proces vystěhování problémových nájemníků pomocí rozkazu k vyklizení! Pronajímání nemovitostí je sice skvělým zdrojem příjmů, ale občas přináší i výzvy, kdy bývalí nájemníci odmítají opustit váš byt či dům. Návrh v červnu schválila vláda, čeká na projednání poslanci. Pokud se řadíte mezi pronajímatele, čtěte dále.
Představte si to: Pronajímáte byt či dům, nájemní vztah s nájemcem skončil, ale on se odmítá vystěhovat. Současná právní úprava vám bohužel moc legálních účinných prostředků, jak ho dostat ven, nenabízí. Připravte se na celkem dlouhou a strastiplnou cestu. Pár podobných případů už jsem řešil – a řeknu vám, není to nic příjemného.
Rychlejší cesta k vystěhování nájemníků
Díky novému tzv. rozkaznímu řízení bude možné:
- Zrychlit proces ochrany vašich práv
- Minimalizovat náklady a čas strávený soudními spory
Hlavní výhodou je zkrácení a zjednodušení soudního řízení, díky čemuž získáte zpět kontrolu nad svou nemovitostí rychleji než dosud. Toto tzv. rozkazní řízení se bude vztahovat pouze na případy, kdy mezi pronajímatelem a bývalým nájemcem existoval nájemní vztah, který už skončil. A bývalý nájemník i nadále užívá vaši nemovitost neoprávněně. Nelze jím řešit jiné případy ani podnájemní vztah.
„Je to rozhodně správný krok dopředu, už aby to bylo schválené. Pronajímatelům urychlí a zjednoduší celý proces vymahatelnosti toho, na co mají právo. Nicméně musíme počkat, v jaké podobě zákonodárci návrh nakonec schválí,“ říká advokát Tomáš Klouda.
Jak proces vystěhování nájemníků proběhne?
Ačkoli rozkazní řízení přináší výrazné zlepšení, musíte dodržet všechny zákonem stanovené kroky.
- Podání návrhu: Pronajímatel zahájí řízení návrhem, ve kterém písemnými důkazy doloží:
- Své vlastnické právo k nemovitosti.
- Skutečnost, že nájemní vztah skončil a nájemník užívá jeho nemovitost bez právního důvodu. To může prokázat například ukončenou nájemní smlouvou, výpovědí z nájmu či neuhrazeným nájemným.
- Podmínky pro použití: Aby bylo možné rozkaz k vyklizení vydat, musíte splnit dvě podmínky:
- Nájemci odeslat písemnou výzvu k vyklizení alespoň 14 dní před podáním žaloby.
- Pokud nájemce podá žalobu na posouzení oprávněnosti výpovědi během zákonné dvouměsíční lhůty, soud nemůže rozhodnout o rozkazu k vyklizení, dokud toto řízení neskončí.
- Rozhodnutí: Pokud jsou všechny dokumenty v pořádku a nejsou zde překážky, soud vydá rozkaz k vyklizení – a vy konečně můžete nechat nemovitost vyklidit.
Na co si dát pozor?
Je otázkou, v jaké podobě nakonec poslanci zákon přijmou, návrhy úprav již z mnohých stran zaznívají. Prozatím rozhodně doporučuji – nenechte nic náhodě a nadále zajišťujte své nároky! Pokud nevíte jak na to, rád vám s tím pomůžu.
Správa pronájmu může být náročná, proto se vyplatí spolupracovat s odborníkem. Jako realitní makléř vám rád pomůžu s výběrem vhodných nájemníků. A pokud už se dostanete do zapeklité situace, pomůžu vám i s jejím řešením.
Klientům vždy říkám, ať se nechtějí hned soudit – vždy je lepší hledat smírnou cestu, která ušetří starosti, vrásky na čele a peníze na obou stranách, zkrátka se nějak lidsky dohodnout. A společně se nám to také podaří.
Pokud chcete mít jistotu, že svou nemovitost pronajímáte bez rizik a starostí, můžete se na mě s důvěrou obrátit.
Jakmile tato příjemná novinka vejde v platnost, určitě se to ode mě dozvíte, pokud mě sledujete. Jestli si to chcete pojistit, přihlašte se k odběru článků, ať vám tato novinka neujde.